Search


رادیولوژی چیست؟


رادیولوژی از دو كلمه رادیو Radio به معنی موج تابش یا اشعه ولوژی یا لوگوس Logus یعنی بیان تشكیل شده است یعنی مطالبی كه از زبان اشعه بیان می‌شود كه عبارت از تصویری می‌باشد كه با اشعه ایكس تهیه می‌گردد. اشعه ایكس تا زمان كشف آن توسط دكتر ویلیام كنراد رونتگن در سال ۱۸۹۵ اشعه‌ای مجهول بود در حالیكه امروز یك شاگرد دبیرستانی هم می‌داند كه اشعه ایكس جزو اشعه‌های كاتدیك بوده وخواص آن كاملا برای انسان شناخته شده است. با آرسینه همراه باشید.

اشعه ایكس از تمام مواد از گاز، مایع و جامدات عبور كرده و البته هر چه جامدات دارای عدد اتمی بالائی باشند كمتر اشعه را عبور می‌دهند مثلا سرب پرده حاجب خوبی است كه می‌تواند جلو عبور اشعه را بگیرد لذا در اطاق‌های اشعه به منظور حفاظت لای دیوارها از ورقه‌های سرب نازك استفاده می‌شود.

دستگاه‌هایی كه در رادیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از رادیولوژی ساده معمولی برای تهیه تصویر ریه و استخوان و… ، رادیولوژی دیژیتال كه عمدتا برای آنژیوگرافی استفاده می‌شود و دستگاه سیتی‌اسكن برای تهیه تصاویر دیژیتال مقطعی كه بدن را از نظر تصویری عین كالباس به ورقه‌هائی تقسیم می‌نماید.
عبور اشعه ایكس از بدن ایجاد درد و خونریزی نمی‌كند ولی بدون ضرر هم نیست اما در حد استانداردهای پزشكی و رادیولوژی و با مراقبت متخصص رادیولوژی و تكنسین‌ها، بدون ضرر یا كم ضرر هستند اما در مقادیر زیاد می‌تواند منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیر روی بدن شود.

رادیولوژی چیست؟
رادیولوژی در كجا كاربرد دارد؟

  
امروزه رادیولوژی جزو جدا نشدنی از هر بیمارستان، درمانگاه و اماكن درمانی می‌باشد.


رادیولوژی امروزه سه نوع كاربرد دارد: تشخیصی، درمانی و مصارف صنعتی.

كاربرد تشخیصی: منظور كشف بیماری‌ها، شكستگی‌ها و استفاده‌های كنترلی در بعضی درمان‌هاست كه با كمك آن می‌توان بیمار را از طریق سوزن و لوله باریك جراحی نمود.


كاربرد درمانی: منظور اشعه درمانی یا رادیوتراپی برای ریشه كن كردن تومورها و سرطان‌هاست كه در آن مقدار بیشتری اشعه نسبت به رادیولوژی تشخیصی نیازمند است.

رادیولوژیست كیست؟


رادیولوژیست پزشكی است پس از گذراندن دوره پزشك عمومی، در رشته تخصص رادیولوژی به تحصیلات خود ادامه داده است. رادیولوژیست ضمن داشتن اطلاعاتی از بیماری‌ها، بروز علائم تظاهرات آنها و تطابق آنها با اطلاعات تصویری و همچنین با انطباق بالینی، برای بیمار تشخیص‌های ممكن را بررسی كرده و یك تشخیص محتمل‌تر را برای پزشك معالج مطرح می‌نماید لذا بر خلاف آزمایشگاه پاراكلینیك یا جزو افراد موازی بالینی نبوده بلكه رادیولوژیست در بالین بیمار قرار دارد و در تیم پزشكی معالج نقش مهمی را بازی می‌كند.

بطوریكه امروزه كه رادیولوژیست‌ها در برخی موارد (بعنوان مثال رادیولوژی اینترونشنال) كار درمانی هم می‌نماید اصلا نمی‌توان رادیولوژی را پاراكلنیك نامید.


رادیولوژیست‌ها مشاور پزشكان بالینی در امور تشخیصی بوده و رادیولوژیست اینترونشنال در امر درمان بیمار نیز دخالت مستقیم دارد كه با هزینه كمتری و تهاجم كمتری بیماری را درمان می‌نماید و او را از یك جراحی بزرگ و خطرات آن نجات می‌بخشد و این خود پس انداز پول برای بهداشت كشورها و دولت‌هاست. البته یار و یاور رادیولوژیست، در قسمت تهیه تصاویر تكنیسین‌های رادیولوژی هستند كه با دانش خود، امكان تشخیص صحیح توسط رادیولوژیست را فراهم می‌نمایند.

روش‌ها و دستگاه‌های رادیولوژی:


با كشف و دخالت انرژی‌های دیگری به جز از اشعه ایكس مانند اولتراسوند یا مافوق صوت، اشعه مادون قرمز یا فراسرخ، ماوراء بنفش یا اولتراویولت، لیزر، امواج رادیوئی طول موج كوتاه و سر انجام انرژی مغناطیسی دیگر اسم رادیولوژی تنها بسنده نبود لذا گفتند رادیولوژی و تصویرگیری Radiology and imaging قبل از بحث در مورد دیسیپلین‌ها و انواع دستگاه‌های تصویرگری باید گفت رادیولوژی قدیمی در حال حاضر ۳ شاخه شده است كه شاخه اول آن همین است كه صحبت می‌شود. شاخه دیگر به عنوان پزشكی هسته‌ای یك نوع تصویرگیری با اطلاعات اختصاصی بیشتر و ولی با آناتومی یا توضیحات تشریحی كمتر می‌باشد كه مجدداً در رشته CT-PET با رادیولوژی ما مخلوط شده است. اطلاعات این دو رشته مكمل هم می‌باشند.

قسمت سوم عبارت از رشته رادیوتراپی است كه كار آن تاباندن اشعه‌ای قوی و طولانی بر روی سرطان‌هاست تا آنها را كوچك كرده و از بین ببرد در حالی كه این مقدار اشعه را در بخش تشخیصی به كار نمی‌بریم و مجاز به كاربرد هم نیستیم. این رشته نیز مجددا در قسمت چاقوی گاما مجددا به ما نزدیك شده است. چون به طور معمول نیز ما تشخیص نداده آنها نمی‌توانستند درمان نمایند و یا برای شتاب‌دهنده خطی و درمانگر خود بایستی از اطلاعات تصویری ما استفاده نمایند تا تومور هر چه بیشتر اشعه بخورد ولی نسوج سالم كمتر. با تمام استفاده‌های بشر از اشعه ایكس پزشكی هنوز تابش طبیعی اشعه از كیهان و محیط بیشتر از پزشكی می‌باشد.

درباره بیمارستان آرمان

بیمارستان 100 تخت خوابی آرمان با شعار سلامت شما آرمان ماست در حال راه اندازی است. این بیمارستان جهت ارائه برترین خدمات درمان با بهترین امکانات روز دنیا برای گیرندگان خدمات درمانی داخلی و خارجی می باشد.

تماس با ما

شرایط استفادهحریم خصوصیتمام حقوق این وب سایت محفوظ است1398
Back To Top
دی ان ان