Search


كليه و مجاري ادراري :


درمان و تشخیص بیماری‌های داخلی کلیه و همچنین انجام و آماده‌سازی بیماران برای پیوند کلیه و دیالیز و نگهداری پیوند کلیه از وظایف این پزشکان است. برای تشخیص و درمان فشار خون نیز می‌توانید به این متخصصان مراجعه کنید.


انواع بیماری های کلیه:


عفونت، سبسیت، پیلونفریت، گلومرو لو نفریت، انسداد، کیست ها، ناهنجاری های ادراری، سندرم نفروتیک .


عوامل کاهش خطر ابتلا به بیماری کلیوی


1- قند خون، فشار خون و چربی خون (کلسترول) را به خوبی‫کنترل کنید.‬‬‬‬‬‬‬‬
2- طبق دستور غذایی سالمی که برای همگان توصیه می شود پیش‫بروی، غذایی که چربی، نمک و قند کمی داشته باشد از جمله انواع‫مختلف میوه جات و سبزیجات به طور منظم فعالیت بدنی انجام‫‫دهید.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
3- داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. اگر داروها با شما سازگاری نداشتند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
4-سیگار کشیدن را ترک کنید. نیکوتین باعث ایجاد آسیب در دیواره های داخلی رگ های خونی می شود و در نتیجه چربی و پلاک خون به دیواره ها می چسبند.

  
علائم بروز بیماری کلیوی


‫وقتی بیماری کلیوی تازه ظهور می کند، شما هیچ علائمی تجربه‫ نخواهید کرد، به همین دلیل معاینه سالانه بسیار اهمیت دارد. اولین ‫نشانه ای که ممکن است پدیدار شود، ورم است، خصوصاً در پاها و قوزک ها زیرا بیماری کلیوی باعث می شود تا فشار خون و تعادل‫ مایعات بدن به هم بخورد. از آنجا که بیماری کلیوی در این مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان می شود، بسیاری از علائم ظاهر نخواهند ‫شد. اگر اختلال در عملکرد کلیه شناسایی نشود، علائم دیگری ممکن‫ است، بروز کنند از جمله: بیشتر یا کمتر شدن مقدار ادرار، خستگی،‫خارش پوست، حالت تهوع و استفراغ.

‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
به عبارت دیگر می توان ‫علائم هشدار دهنده کلیوی زیر را در نظر گرفت:‬‬‬‬‬‬‬‬


1-تورم در اطراف چشم بویژه در اطفال
2-تورم تدریجی در بعضی از قسمتهای بدن واغلب در قوزک پا
3-درد در قسمت زیرین پشت
4-افزایش و تکرار ادرار یا تغییراتی در نوع و شکل ادرار
5-تغییر رنگ ادرار به طور غیر معمول


عفونت ادراری:


عفونت دستگاه ادراری (UTI) نوعی عفونت باکتریایی است که بر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد. هنگامی که عفونت دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می‌کند، سیستیت ساده (عفونت مثانه) نامیده می‌شود و هنگامی که بر دستگاه ادراری فوقانی تأثیر می‌گذارد، به آن پیلونفریت (عفونت کلیه) گفته می‌شود. علائم مربوط به دستگاه ادراری تحتانی عبارتند از: دفع ادرار همراه با درد و یا تکرر ادرار یا اضطرار برای ادرار (یا هر دو)، در حالی که علائم مربوط به پیلونفریت عبارتند از: تب و درد پهلو به همراه علائم مربوط به عفونت دستگاه ادراری تحتانی. این علائم در افراد مسن و یا بسیار کم سن و سال ممکن است مبهم و یا نامشخص باشند.


 علائم بروز عفونت ادراری:


به عفونت دستگاه ادراری تحتانی، عفونت مثانه نیز گفته می‌شود. شایع‌ترین علائم آن عبارتند از سوزش به هنگام ادرار کردن و نیاز به ادرار مکرر (و یا اضطرار برای ادرار) در صورت فقدان جریان واژنی و درد قابل توجه این علائم ممکن است متوسط یا شدید باشندو در زنان سالم به طور متوسط شش روز طول می‌کشد. ممکن است مقداری درد در بالای استخوان شرمگاهی یا پایین کمر وجود داشته باشد.افرادی که دچار عفونت دستگاه ادراری فوقانی یا پیلونفریت می‌شوند، ممکن است علاوه بر علائم رایج عفونت دستگاه ادراری تحتانی درد پهلو، تب، و یا حالت تهوع و استفراغ را بروز دهند. به ندرت ممکن است ادرار خونی باشدیا دارای پیوری قابل مشاهده (چرک در ادرار) باشد.


سنگ کلیه(Kidney stones):


انسداد یا سنگ کلیه بیماری است که باعث درد در پهلوی سمت چپ یا راست بدن می‌شود. سنگ دستگاه ادراری یکی از ناراحت‌کننده‌ترین بیماری‌ها است. اغلب بیماران مبتلا به سنگهای کلیه معمولاً در سالهای اولیه بلوغ مراجعه می‌کنند و حد اکثر شیوع سنی آن در حدود ۲۸ سالگی است. یک قله دیگر در ۵۵ سالگی وجود دارد که تقریباً مختص به سنگهای عفونی در خانمها است. بطور کلی سنگهای کلیه در مردان ۴ برابر زنان است، ولی اگر تنها سنگهای عفونی را در نظر داشته باشیم، نسبت مردان به زنان ۲ به ۳ است. سنگ‌ها در لگنچه، میزنای، مثانه و در پیشابراه دیده می‌شوند.

 
انواع مختلف سنگ ادراری وجود دارد، ولی اغلب سنگها از جنس کربنات کلسیم هستند. سنگ های کلیه عبارتند از:


1-سنگ‌های حاوی کلسیم
2-سنگ‌های استروویتی که حاوی آمونیاک و منیزیم هستند.
3-سنگ‌های اسید اوریکی
4-و سایر سنگ های دیگر: سنگ‌های سیستیئین، استروایت یا عفونی، اگزالاتی، سیستئینی، اسیداوریکی.  


سنگ کلیه به سنگ ریزه‌های کوچکی گفته می‌شود، که از مواد معدنی و نمک که به مرور زمان در کلیه رسوب می‌کنند، تشکیل می‌شود. سنگ کلیه می‌تواند به اندازه شن و سنگ ریزه کوچک بوده و یا دراندازه یک توپ گلف باشد. سنگ های کلیه به دلایل متعددی ایجاد می‌شوند و می‌توانند، بخش های مختلف دستگاه ادراری از کلیه تا مثانه را تحت تأثیر قراردهند. این سنگ‌ها ممکن است از طریق دستگاه ادراری دفع شده و یا در کلیه باقی بماند. دستگاه ادراری به سیستمی شامل کلیه، لوله‌هایی که کلیه را به مثانه وصل می‌کنند، مثانه و در آخر لوله‌هایی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن انتقال می‌دهند، گفته می‌شود. این دستگاه وظیفه تولید و دفع ادرار را برعهده دارد.


نشانه‌ ها و علائم بروز سنگ کلیه:


ممکن است سنگ کلیه  تا زمانیکه در کلیه و یا حالب(لوله‌ای که کلیه را به مثانه وصل می‌کند) تکان نخورده، نشانه‌ای نداشته باشد. در هنگامیکه علائم بروز سنگ کلیه ظاهر می شود، نشانه های زیر احساس می شوند:


1-درد شدید در پهلوها و زیر دنده‌ها
2-درد در پایین شکم و کشاله ران
3-درد هنگام ادرار کردن
4-ادرار صورتی، قرمز یا قهوه‌ای
5-ادرار تیره یا بدبو
6-حالت تهوع یا استفراغ
7-تکرر ادرار
8-ادرار بیشتر از حدمعمول
9-تب و لرز در صورت عفونت کردن


دلایل بروز سنگ کلیه:


1-کم نوشیدن آب در طی روز که باید به طور معمول بین 8 تا 10 لیوان هر فرد آب بنوشد. در غیر این صورت توازن بین آب و نمک و مواد معدنی و سایر محتویات درون ادرار به هم میخورد.
2-ابتلا به نقرس باعث بروز سنگ کلیه در فرد می شود.
3-عوامل ژنتیکی و ارثی 

 

درباره بیمارستان آرمان

بیمارستان 100 تخت خوابی آرمان با شعار سلامت شما آرمان ماست در حال راه اندازی است. این بیمارستان جهت ارائه برترین خدمات درمان با بهترین امکانات روز دنیا برای گیرندگان خدمات درمانی داخلی و خارجی می باشد.

تماس با ما

شرایط استفادهحریم خصوصیتمام حقوق این وب سایت محفوظ است1398
Back To Top
دی ان ان