Search

پوست و ليزر :


کلمه لیزر (laser) در واقع مخفف Light Amplification by Stimulation Emission of Radiation به معنی تقویت نور با نشر تابش تحریک شده است. نور لیزر در حقیقت نور همگرای تکرنگ است که به علت همین خاصیت همگرایی، توان بسیار بالایی دارد. لیزرها بر اساس طول موج خود تقسیم بندی میشوند و هر طول موجی هدف خاصی را مورد اصابت قرار میدهد یا به عبارت دیگر هرکدام از مواد درون بافت، طول موج خاصی را جذب میکنند.این اهداف اصلی موجود در بافت عبارتند از: آب، ملانین و هموگلوبین. لیزرهای موی زائد، ملانین موجود در فولیکولهای مو را هدف قرار میدهند؛ لیزرهای تخریبی، آب داخل سلولها را و لیزرهای عروقی، هموگلوبین (ماده داخل گلبولهای سرخ) را. لیزرهای تخریبی تاتو نیز بر اساس طول موج هرکدام جذب رنگ خاصی میشوند و از همین اصل کلی در درمان ضایعات مختلف بدن و پوست استفاده میشود.


لیزر چگونه عمل میکند ؟


همانطور که در اثر تابش نورخورشید اشیاء به تدریج گرم میشوند، تابش لیزر نیز باعث گرم شدن، داغی و نهایتا تخریب هدفهای حساس بافتی خواهد شد. از آنجا که لیزر تک طول موج است، فقط باعث داغ شدن وتخریب ساختمانهای خاصی میشود و افزایش حرارت در ساختمانهای مجاور که حساس نیستند، زیاد قابلتوجه نیست، بنابراین با انتخاب لیزر مناسب و با دانستن ویژگیهای بافتی میتوان ضایعه مورد نظر را تخریب و در عین حال کمترین صدمه ممکن را به ساختمانهای مجاور آن وارد کرد. مثلا لیزری که طول موج حدود ۵۸۵ نانومتر است (Pulse dye laser) بیشتر روی ساختمانهای عروقی اثر میکند و برای درمان عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی، و لکها و خالهای عروقی به کار میرود.


لیزر پوست چه کاربردهایی دارد؟


دستگاه های لیزر پوست از افزایش انرژی امواج نورانی برای مقاصد مختلفی استفاده می کنند که می تواند شامل موارد زیر باشد:
رفع چین و چروک، جوانسازی، لایه برداری سطحی و عمقی و لیفتینگ پوست صورت
رفع موهای زائد صورت و بدن
رفع لک های پوستی، کک و مک و برخی لک های ناشی از حاملگی
رفع جای آکنه، جوش و جای زخم (اسکار) و پاک کردن تاتو 
رفع ترک های پوستی ناشی از حاملگی و کاهش و افزایش وزن (Stretch Marks) 
درمان جای ضایعات عروقی، ماه گرفتگی، واریس و برداشتن خال


چه نکاتی در استفاده از لیزر برای پوست اهمیت دارند؟

اگر سه اصل زیر رعایت گردند، لیزر یکی از بهترین درمان ها برای مشکلات پوستی می باشد. اول، فرد درمانگر (ترجیحا پزشک) دانش و تجربه کافی برای درمان به کمک لیزر را دارا باشد. دوم، پزشک روش لیزر مناسبی را برای درمان مشکل پوستی انتخاب نماید و سوم، پزشک از تکنولوژی و دستگاه مناسب استفاده نماید. یکی از مهم ترین دلایل شکست درمان با لیزر و یا ایجاد عوارض، استفاده از تکنولوژی نامناسب است. دستگاه های مختلف لیزر انرژی، قدرت نفوذ و طول موج متفاوتی دارند و بر این اساس هر لیزر کاربرد خاص خود را دارد. در ضمن رنگ پوست افراد هم عامل مهمی در انتخاب نوع لیزر می باشد. اگر رنگ پوست فرد با طول موج دستگاه لیزر متناسب باشد، امواج لیزر بهتر جذب پوست می شوند و بهترین نتایج درمانی حاصل می گردد.

درباره بیمارستان آرمان

بیمارستان 100 تخت خوابی آرمان با شعار سلامت شما آرمان ماست در حال راه اندازی است. این بیمارستان جهت ارائه برترین خدمات درمان با بهترین امکانات روز دنیا برای گیرندگان خدمات درمانی داخلی و خارجی می باشد.

تماس با ما

شرایط استفادهحریم خصوصیتمام حقوق این وب سایت محفوظ است1398
Back To Top
دی ان ان