خانه

English

نوبت دهی

منو

تهران، سئول، نبش زکی زاده، بیمارستان آرمان
تلفن تماس: 02141014
کدپستی: 1995863989

تاثیر مصرف برخی مُسکن ها بر واکنش بدن به کووید ۱۹

به گزارش مهر به نقل از اِوری دی هلث، بر اساس مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه سیدنی انجام می‌شود، داروهایی که اغلب برای کنترل درد و تب استفاده می‌شوند، ممکن است بر واکنش ایمنی به بیماری‌های عفونی مانند کووید ۱۹ به صورت منفی یا مثبت تأثیر بگذارند.

نتایج بر اساس یک بررسی بالینی بزرگ بر اثرات پاراستامول (استامینوفن)، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین و ایبوپروفن، و ضد دردهای اپیوئیدی مانند مورفین و کدئین بر سیستم ایمنی بدن حاصل شده است.

«کریستینا عبدالشهید»، نویسنده اصلی این مقاله، می‌گوید: «بررسی ما نشان می‌دهد که برخی از داروهای رایج درد و تب ممکن است با سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت همکاری کنند، در حالی که برخی دیگر علیه آن عمل می‌کنند و خطر ابتلاء یا واکنش بد به بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهند.»

در یافته‌های کلیدی که توسط تیم تحقیقاتی مشخص شد، آسپرین یک گزینه درمانی مقرون‌به‌صرفه و در دسترس برای بیماری سل، عفونت باکتریایی جدی که به ریه‌ها حمله می‌کند، است.

همانطور که در تحقیقات دیگر مطرح شده است، این اثر درمانی ممکن است برای کووید ۱۹ نیز بکار گرفته شود. مقاله‌ای که در اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شد بیان کرد که آسپرین نتایج بالینی را برای افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند بهبود می بخشد و مطالعه‌ای دیگر نشان داد که استفاده از آسپرین به طور قابل توجهی با کاهش خطر مرگ در مبتلایان به کووید ۱۹ مرتبط است.

با این حال، بررسی داروهای ضد تب شامل استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین نشان می‌دهد این داروها در صورت مصرف برای تسکین پس از واکسیناسیون، می‌توانند پاسخ ایمنی مطلوب را کاهش دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
Print
WhatsApp
Telegram
Pinterest
LinkedIn
Skype