شنوایی شناسی و گفتار درمانی بیمارستان بین المللی آرمان

با بروزترین تجهیزات شنوایی شناسی و گفتار درمانی

تصاویری از کلینیک شنوایی شناسی و گفتار درمانی

گوش انسان داخل استخوان گیجگاهی قرار داشته و شامل سه بخش خارجی ، میانی و داخلی است و وظیفه شنیدن و کمک به حفظ تعادل فرد را دارد. به دلیل اهمیت بالای سیستم شنوایی و تعادل بدن، تشخیص اختلالات و بیماری های مربوط به آن و مداخله به موقع تاثیر فراوانی در سلامت شنوایی فرد دارد.

هرگونه احساس  درد گوش، گرفتگی وپر شدن گوش ، حس سنگینی گوش، شنیدن صدای سوت و یا زنگ و سرگیجه و مشکلات تعادلی مراجعه به پزشک متخصص و انجام تست های شنوایی و تعادل زیر نظر متخصص شنوایی ضروری می باشد. علاوه بر این قرارگیری در معرض صداهای بلند و یا صدای انفجار، عفونت های گوش، ضربه به سر و بسیاری از موارد دیگر سبب ایجاد کم شنوایی برای فرد می شود. و مراجعه و تشخیص به موقع برای به حداقل رساندن عوارض از اهمیت بالایی برخوردار است.همچنین انجام آزمون های غربالگری شنوایی نوزادان و تشخیص زودهنگام و انجام مداخلات لازم به منظور توانبخشی نوزادان و کودکان کم شنوا نیز از وظایف و خدمات اصلی و مهم کلینیک شنوایی شناسی آرمان می باشد تا تفاوت بین کودک شنوا و ناشنوا از لحاظ کیفیت و توانایی های درکی و گفتاری کودک به حداقل برسد.

کلینیک شنوایی شناسی آرمان با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و کادر مجرب در زمینه ارزیابی تخصصی سیستم شنوایی و تعادل خدمات زیر را به مراجعین محترم ارایه میدهد.

 

آزمون ادیومتری

پایه ای ترین و از طرفی مهم ترین آزمون در ارزیابی سیستم شنوایی، آزمون ادیومتری است که طی آن متخصص شنوایی شناسی میزان کم شنوایی و همچنین نوع کم شنوایی و محل ضایعه  را تعیین می کند.

 

این آزمون در پایه ای ترین حالت شامل بدست آوردن آستانه های شنوایی مراجع و همچنین تست های گفتاری است که در صورت نیاز تست های تکمیلی هم میتواند در کنارش انجام گردد. توجه داشته باشید که این آزمون نیازمند همکاری بیمار است از این رو در کودکانی که همکاری لازم را ندارند و همچنین سالمندان عزیزی که توانایی همکاری برای انجام تست را ندارند معمولا انجام آن امکان پذیر نیست و برای تعیین میزان کم شنوایی از آزمون های دیگری استفاده می شود.

 

آزمون تیمپانومتری

این آزمون برای بررسی عملکرد پرده گوش و گوش میانی می باشد که در مواردی ضربه به گوش داریم و یا مواردی که گوش دچار عفونت شده است، این آزمون با نشان دادن وضعیت عملکرد پرده گوش و گوش میانی اطلاعات بسیار مفیدی به شنوایی شناس ارائه میدهد. کاربرد این تست فقط به همین دو مورد محدود نمیشود و در تشخیص انواع اختلالات گوش میانی این تست بسیار مفید می باشد.

 

 

آزمون OAE

امروزه بر اساس پروتکل های جهانی، شنوایی تمامی نوزادان می بایست در بدو تولد مورد ارزیابی قرار گیرد. OAE یک آزمون استاندارد، سریع و قابل اطمینان است که بواسطه آن می توان وضعیت شنوایی نوزاد را تا حد زیادی مشخص کرد.

 

پاسخ OAE در واقع پاسخی است که در اثر ارسال صدا به گوش تولید می شود و منشا آن حلزون گوش فرد می باشد. باتوجه به ضعیف بودن این صدا، هرگونه اختلال در مسیر ارسال صدا و یا ثبت صدا ، نتیجه این تست را دستخوش تغییر میکند. یکی از این مواردی که نتیجه تست OAE را تحت تاثیر قرار میدهد وجود مایع امنیوتیک داخل گوش، جرم گوش و وجود عفوونت داخل گوش می باشد. این موارد احتمال منفی بودن نتیجه تست را بالا میبرند. در صورت منفی بودن نتیجه، این آزمون باید پس از برطرف شدن موارد گفته شده مجددا انجام شود.

 

آزمون ABR

ABR یا پاسخ شنیداری ساقه مغز، آزمونی است که در آن پاسخ شنوایی فرد از سطح عصب شنوایی ثبت میشود که به دوصورت تشخیصی و آستانه گیری ( که شامل آستانه گیری دستی و کامل و غربالگری است) انجام می شود. ABR غربالگری امروزه جز پروتکل بررسی شنوایی نوزادان در کنار OAE قرار دارد. همانطور که در بخش OAE توضیح داده شد، پاسخ آن وابستگی زیادی به سلامتی گوش میانی دارد.

درصدی از نوزادان با وجود داشتن پاسخ مثبت در آزمون OAE از شنوایی نرمالی برخوردار نیستند و ممکن است اختلالات شنوایی داشته باشند که در قابل تشخیص با تست OAE نباشد. لذا توصیه می شود که بعد از انجام OAE، آزمون ABR غربالگری نیز انجام شود که انجام آن مستلزم این است که نوزاد و کودک در خواب عمیق باشد.

حالت آستانه گیری این تست هم برای کودکان و حتی بزرگسالانی که همکاری لازم را ندارند یا انجام آزمون ادیومتری برایشان مقدور نیست، انجام میگردد و با کمک این تست آستانه های شنوایی فرد قابل ثبت می باشد.

ABR تشخیصی نیز برای ارزیابی های نورولوژیک گوش و سیستم شنوایی انجام میگردد در مواردی که احتمال ضایعه در طول عصب شنوایی و مسیر های عصبی شنوایی در ساقه مغز برای فرد باشد، برای ارزیابی دقیق و تایید و یا رد وجود ضایعه، این تست انجام میگردد.

آزمون ECochG

برای بررسی سرگیجه و توانبخشی آن و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وستیبولار آزمون های متعددی وجود دارد .که از میان آنها می توان به تست الکتروکوگلئوگرافی (ECochG) اشاره کرد. سرگیجه و اختلالات تعادلی می تواند به علت اختلال در گوش داخلی و یا سیستم عصبی مرکزی باشد. آزمون ECochG می تواند تا حدودی منشا این سرگیجه و عدم تعادل را مشخص کند. معمولا برای تشخیص هیدروپس اندولنف(افزایش فشار مایع گوش داخلی) و بیماری منییر این تست انجام میشود.

 

تجویز سمعک

تجویز سمعک بخشی از فرایند توانبخشی افراد کم شنوا می باشد که پس از ارزیابی شنوایی افراد کم شنوا، سمعک مناسب تجویز و تنظیم میگردد. توجه داشته  باشید که هر سمعکی بر ای هر فردی مناسب نیست و اگر انتخاب سمعک و تنظیم آن به درستی انجام نشود،‌ نه تنها سمعک کمکی به شنوایی فرد نمیکند، بلکه میتواند سبب آسیب به باقی مانده شنوایی فرد نیز شود. لذا توصیه میگردد برای دریافت و استفاده از سمعک حتما با شنوایی شناس مشورت نموده و زیر نظر متخصص شنوایی شناس انجام گردد.

 

 

ارزیابی و توانبخشی وزوز گوش

وزوز گوش به معنی هر نوع درک و شنیدن صدای خاص بدون وجود منبع صدا می باشد. وزوز گوش عارضه ای است که می تواند به دلیل ضایعات و اختلالات مختلفی ایجاد شود. در کلینیک شنوایی شناسی آرمان ارزیابی سایکواکوستیکی وزوز به صورت کامل انجام  میگرددو توانبخشی های لازم جهت کاهش میزان آزاردهندگی وزوز و حتی حذف این صدای مزاحم برای مراجعین محترم انجام میگردد.

 

مانور های توانبخشی سرگیجه

در مواردی که اختلال تعادل و سرگیجه فرد پس از ارزیابی های انجام  شده بیماری BPPV ( سرگیجه خوش خیم ناگهانی وضعیتی ) تشخیص داده شود، برای توانبخشی و درمان آن نیاز هست که مانور های توانبخشی لازم انجام گردد. کلینیک شنوایی شناسی بیمارستان آرمان با داشتن کادر مجرب و امکانات لازم، کلیه مانورهای لازم برای توانبخشی سرگیجه افرادی که دچار این نوع از سرگیجه هستند ارائه  میدهد.

 

تهیه قالب گوش

استفاده از سمعک در اکثر موارد مستلزم تهیه قالب از گوش فرد دریافت کننده سمعک  می باشد.علاوه بر قالب سمعک ، در کلینیک شنوایی شناسی آرمان قالب های ضدصوت برای افرادی که در معرض سروصداهایی با شدت زیاد می باشند( مانند افرادی که در محیط های صنعتی شاغل هستندو …) و قالب ضد آب برای افرادی که مجرای گوششان حساسیت داشته و یا پرده گوش شان پارگی دارد نیز ساخته میشود.

شنوایی شناسی

١- ارزیابی های شنوایی نوزادان، کودکان و بزرگسالان

٢- اسکرینینگ (غربالگری ) شنوایی بدوتولد نوزادان و نوبت های بعدی (تست AABR,OAE)

٣- آزمون های الکتروفیزیولوژیک شنوایی ABR, OAE,ECOCHG  با پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا

۴- ارزیابی و توانبخشی وزوز گوش

۵- تربیت شنیداری برای کودکان کم شنوا

۶- انجام انواع مانورهای سرگیجه

٧- مشاوره و تجویز انواع سمعک

٨- تهیه قالب های ضد آب و ضد صوت گوش


پذیرش همه روزه صبح و بعدازظهر

پذیرش با تعیین وقت قبلی

تماس جهت تعیین وقت

شنوایی شناسی,

41014 داخلی 2131

09123204347


تماس جهت تعیین وقت گفتار درمانی

41014داخلی 2131

09120885565

گفتار درمانی

 از جمله خدمات توانبخشی است که برای تشخیص و درمان اختلال گفتار، زبان و بلع و همچنین بیماری‌های شناخت – ارتباط که درنتیجه بیماری‌ها و آسیب‌ها، تاخیرهای رشدی و یا فرایندهای جراحی ایجاد می‌شوند، تجویز می‌شود. گفتاردرمانگر اختلالات مرتبط به تلفظ صداها (مانند دیزارتری و آپراکسی و…)، اختلالات صوت (مانند کیفیت صدا، زیرو بمی و تنفس)، اختلالات زبانی و شناختی(آفازی، توجه و حافظه، هوش)، اختلالات روانی گفتار(مانند لکنت) و اختلالات تغذیه و بلع (مانند بلع دهانی، حلقی و مروی) را تشخیص و درمان می‌کند. 

خدمات بخش گفتار درمانی: 

– درمان اختلال بلع، گفتار، زبان، شناخت و ارتباط در بیماران با آسیب‌های نورولوژیک( مانند سکته مغزی، پارکینسون، MS، ضربه مغزی، فلج مغزی، دمانس، ALS و …) 

– درمان اختلال بلع، گفتار، زبان، شناخت و ارتباط در بیماران با سرطان‌های سر و گردن 

– درمان اختلالات صوت در بیماران نورولوژیک، سرطان‌های سر و گردن، مشکلات گوارشی و بیماران تراکئوستومی 

– درمان اختلال صوت در کاربران حرفه‌ای صدا (خوانندگان، معلمان، گویندگان و مداحان) 

– درمان اختلالات مکیدن، بلع و تنفس در نوزادان زودرس 

– درمان اختلالات گفتار و زبان در ناتوانی‌های رشدی (اوتیسم، اختلال خواندن و نوشتن، اختلال یادگیری و …) 

– درمان اختلال گفتار و زبان در اختلالات شنیداری 

– درمان اختلالات تنفس و گفتار و زبان در اختلالات ساختارهای دهان (مانند شکاف لب و کام و مشکلات بهم ریختگی دندانی) 

– درمان اختلال بلع و تنفس در بیماران با مشکلات تنفسی ( مانند COPD و …) 

– درمان اختلال گفتار، زبان، بلع و شناخت درسندرم‌های ژنتیکی ( مانند سندرم داون و X و ….)  

-درمان اختلالات تلفظی

تجهیزات و دستگاه ها: 

– دستگاه Vitalstim Therapy جهت درمان اختلالات بلع و گفتار 

– دستگاه Biofeedback جهت درمان اختلال بلع و گفتار 

دستگاه Tdcsجهت توانبخشی شناختی

– دستگاه ARKs جهت تحریک دهی ناحیه دهان و صورت 

– دستگاه EMST جهت درمان مشکلات تنفسی در اختلالات بلع و گفتار 

– نرم افزار Doctor Speech جهت درمان اختلالات صوت در کودکان 

نرم افزار Lauriet جهت درمان اختلالات زبان کودکان 


خدمات گفتاردرمانی بیمارستان آرمان ویژه بیماران بستری در بخش های درمانی و بیماران سرپایی همه روزه در شیفت عصر فعال می باشد.

پذیرش همه روزه از ساعت 14الی 20باوقت قبلی انجام می گیرد.

آرزومحمدپور

پاتولوژیست گفتار و بلع

مدرس دانشگاه علوم توانبخشی

عضو انجمن بلع اروپا

عضو انجمن گفتاردرمانی ایران


مسئول فنی: خانم نگار سلیمی

شماره تماس

09376610081

02141014داخلی2131