کسب رتبه درجه یک اعتبار بخشی بیمارستان آرمان، برای دومین دوره متوالی ارزیابی اعتبار بخشی، بر اساس استانداردهای ملی بیمارستان های ایران

به نسخه موبایل بیمارستان آرمان خوش آمدید

خانه

اینستاگرام

منو

یائسگی با بروز آپنه خواب و درد مفاصل همراه است

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «استفانی فاوبیون»، مدیر پزشکی انجمن یائسگی آمریکای شمالی، در این باره می‌گوید: «این مطالعه فرصتی را برای افزایش شناسایی زنان مبتلا به آپنه انسدادی خواب که اغلب با علائم مبهمی مانند بی خوابی، خستگی و سردرد صبحگاهی ظاهر می‌شوند، ایجاد می‌کند. بر اساس این یافته‌ها، درد مفاصل ممکن است یکی دیگر از علائم آپنه خواب باشد.»

آپنه خواب در زنان پس از دوره یائسگی ۴.۵ برابر بیشتر از زنان قبل از دوره یائسگی است که شاید به دلیل کاهش هورمون‌های جنسی پس از یائسگی باشد. زنان یائسه همچنین میزان بیشتری از درد مفاصل را دارند که با تغییرات هورمونی نیز مرتبط است.

مطالعات قبلی ارتباط بین شدت گرگرفتگی و خطر آپنه خواب در زنان میانسال را نشان داده اند، اما ارتباط بین آپنه خواب و سایر علائم رایج یائسگی نامشخص بوده است.

این مطالعه ارتباط معناداری را بین آپنه خواب و درد مفاصل نشان داد. به گفته محققان، این عارضه ممکن است به این دلیل باشد که بافت‌های مفصلی گیرنده‌های استروژن دارند و استروژن در سلامت بافت‌هایی مانند غضروف، رباط‌ها و ماهیچه‌ها نقش دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
Print
WhatsApp
Telegram
Pinterest
LinkedIn
Skype