خانه

English

نوبت دهی

منو

تهران، سئول، نبش زکی زاده، بیمارستان آرمان
تلفن تماس: 02141014
کدپستی: 1995863989

آنژیوگرافی مغزی چیست؟

آنژیوگرافی مغزی چیست؟

⦁ شرح روش

تصویربرداری با اشعه ایکس از شریان‌ها و وریدهای مغز، آنژیوگرافی مغزی نامیده می‌شود. در این روش یک رنگ حاجب به عروق خونی از طریق یک لوله بلند و نازک به نام کاتتر تزریق می‌شود تا رگ‌های خونی خود را بهتر در اشعه ایکس نشان دهند. سپس یک سری اشعه ایکس از مغز شما گرفته می‌شود.


 دلایل انجام

⦁ از این روش برای پیدا کردن مشکلاتی مانند مسدود شدن و یا نشت در رگ‌های خونی شما استفاده می‌شود.
⦁ عوارض احتمالی
از عوارض احتمالی این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
⦁ قرمزی و تورم در محل ورود کاتتر
⦁ لخته خون در محل ورود کاتتر
⦁ تورم و سردی دست و پا
⦁ اقدامات قبل از انجام این روش
⦁ به مدت 8 تا 10 ساعت قبل از آنژیوگرافی مغزی چیزی نخورید و ننوشید، حتی آب.
⦁ با پزشک معالج در مورد مصرف داروهای معمول خود مشورت کنید. اگر پزشک اجازه مصرف دارو را به شما داد، آن را تنها با یک جرعه کوچک آب استفاده کنید.
⦁ اگر به ید یا صدف حساسیت دارید، و یا اگر شما یک واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست در گذشته داشته‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
⦁ اگر شما تا به حال تحت درمان آسم بوده‌اید ، به پزشک یا تیم درمان بگویید.
⦁ درصورت بارداری، احتمال بارداری و یا درصورتی‌که در دوران شیردهی هستید به پزشک یا تکنسین مربوطه اطلاع دهید.

⦁ از شما خواسته می‌شود که لباس بیمارستان بپوشید و کلیه جواهرات، اشیاء، دندان مصنوعی و وسایل فلزی مانند کلیپس مو را خارج کنید. ممکن است آرام بخش خفیف در حدود 30 تا 45 دقیقه قبل از آزمون به شما داده شود. از شما خواسته خواهد شد تا مثانه‌تان را تخلیه کنید. شما باید یک فرم رضایتنامه امضا کنید.
⦁ تکنسین کمک خواهد کرد که شما بر روی تخت معاینه قرار گیرید در حالی که دست‌های خود را در دو طرف خود گذاشته‌اید.


روش انجام

⦁ شما به دستگاه‌هایی که فشار خون ، ضربان قلب و میزان اکسیژن خون شما در طول آزمون را کنترل می‌کنند، متصل می‌شوید. محلی که از آن کاتتر به بدن شما وارد خواهد شد، با الکل و ماده ضدعفونی‌کننده تمیز می‌شود. سپس یک بی‌حس‌کننده موضعی برای بی‌حس شدن آن منطقه از بدن شما تزریق خواهد شد. شما ممکن است سوزش مختصری احساس کنید.
⦁ برش کوچکی در یک سرخرگ در ران، گردن و یا دست ایجاد خواهد شد. اگر از سرخرگ ران استفاده ‌شود، ابتدا کشاله ران شما تراشیده خواهد شد. پس از آن، سیم راهنما وارد شده و با دقت وارد عروق می‌شود. سپس، لوله کاتتر روی سیم راهنما داخل سرخرگ پیش می‌رود. کاتتر با دقت از طریق شریان اصلی، به حفره بالایی سمت چپ قلب پیش می‌رود. تصویربرداری توسط اشعه ایکس برای اطمینان از اینکه کاتتر در جای مناسب قرار گرفته، انجام خواهد شد.
⦁ سپس، رنگ کنتراست تزریق می‌شود. شما ممکن است احساس گرما و برافروختگی ، طعم و مزه‌ای شبیه نمک یا فلز در دهان، یا احساس تهوع برای چند دقیقه داشته باشید. این احساسات طبیعی است. درصورت بروز علائم فوق و یا سایر واکنش‌ها به پزشک معالج و یا تکنسین گزارش دهید. در این زمان سری تصاویر اشعه ایکس گرفته و ثبت می‌شود.
⦁ شما ممکن است بیش از یک تزریق رنگ کنتراست در طول آزمون را دریافت کنید. پس از انجام تست، کاتتر خارج خواهد شد. برای جلوگیری از خونریزی به مدت 15 دقیقه روی محل برش را فشار دهید. پس از توقف خونریزی، پانسمان ضخیم درمحل برش قرار داده خواهد شد. شما به اتاق بهبودی منتقل می گردید، که در آن پرستاران وضعیت شما را بررسی می‌کنند.


اقدامات پس از انجام این روش

⦁ شما باید در حدود 6 ساعت پس از آزمون در رختخواب بمانید. برای جلوگیری از خونریزی، باید محل برش را تا جایی که ممکن است بی حرکت نگه دارید. برای مثال، اگر شریان ران مورد استفاده قرار گرفت، شما باید پای خود را صاف نگه دارید.
⦁ علائم حیاتی ، سطح هوشیاری و پانسمان محل برش شما اغلب بررسی می‌شود. علائم حیاتی هر 15 دقیقه در ساعت اول و سپس هر 30 دقیقه، و در نهایت یک بار در هر ساعت و مجموعا به مدت 4 ساعت توسط پرستار بررسی می‌شود.
⦁ به شما گفته خواهد شد که مقدار زیادی مایعات برای خروج ماده رنگی از بدنتان بنوشید. اگر شما قادر به نوشیدن نیستید، مایعات را از طریق یک خط وریدی IV) ( دریافت خواهید کرد.


در چه شرایطی به پزشک مراجعه نمایید؟

اگر هر یک از موارد زیر را داشتید، به پزشک یا پرستار اطلاع دهید:
⦁ خونریزی، کبودی، قرمزی و یا گرما در محل برش
⦁ از دست دادن حس در محل برش
⦁ تغییرات در بینایی و یا از دست دادن بینایی
⦁ بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در صورت، بازو یا پا
⦁ مشکل در بلع
⦁ مشکل در صحبت کردن یا درک
⦁ سردرگمی ‌ناگهانی
⦁ واکنش های آلرژیک مانند تنگی نفس، سرگیجه، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع، تشنگی شدید ،یا خارش
⦁ اشکال در ادرار کردن